Morda bi želeli mlade, s katerimi delate, vključiti v mednarodno mladinsko izmenjavo, usposabljanje…?
Ali pa bi želeli kako mlado osebo iz tujine gostiti v vaši organizaciji/instituciji?
Morda bi to zmogli z nekaj podpore?
Mreža Most
je mreža mednarodnih mobilnosti mladih, ki nudi podporo nevladnim organizacijam in javnim institucijam Mestne občine Ljubljana pri izvajanju mednarodnih mobilnosti mladih v programih Evropske solidarnostne enote in Erasmus+ Mladina, fokusirano na izvedbo projektov mednarodnih mladinskih izmenjav in gostovanja/pošiljanja (mednarodnih) prostovoljcev.
Vizija
Mreža MEDNARODNIH MOBILNOSTI MLADIH je ključni akter na področju spodbujanja, razvoja in implementacije programov mednarodnih mobilnosti mladih v Mestni občini Ljubljana. Mreža povezuje zainteresirane organizacije, institucije in druge akterje, z namenom večje udeležbe vseh mladih v mednarodnih mobilnostih ter kvalitetne izvedbe programov mladih v lokalnih skupnostih. Mreža zagotavlja enake / enakopravne možnosti za vse mlade.
Poslanstvo
Mreža MEDNARODNIH MOBILNOSTI MLADIH je vez med ključnimi akterji na področju spodbujanja in vključevanja vseh mladih v mednarodne mobilnosti, ter povečanega izvajanja projektov mednarodnih mobilnosti v različnih institucijah in organizacijah v MOL.
Vrednote
1 Strokovnost
Strokovnost zagotavljamo preko organiziranih strokovnih usposabljanj za izvajalce projektov, mentorje mladim ter za mladinske delavce. S strokovnostjo vsem akterjem zagotavljamo kakovostno svetovanje.
2 Dostopnost
Vsaka mlada oseba ima možnost dostopa do mednarodnih mobilnosti in izvajanja projektov v lokalnih skupnostih.
3 Odgovorno sodelovanje
Organizacije v mreži delujemo vzajemno in soodgovorno.
V okviru mreže nudimo:
Mentorstvo
Usposabljanja
Grajenje skupnosti
Fasilitacija postopka pridobitve znaka kakovosti
Kako se lahko vključite?
Za vse, ki bi si želeli razvijati več, imamo pripravljeno krajše usposabljanje in mentorski program, da najdete možnosti za vas in prijavite projekt. Organiziramo redne cikle usposabljanj, ki jih objavimo na naši spletni strani. V kolikor pa vas zanima samo individualno mentorstvo ali pa si želite izvedeti več o nas in naši podpori pa nas kontaktirajte na info@zavod-voluntariat.si
Zakaj in kaj je dodana vrednost mednarodnih mobilnosti mladih
v vaši instituciji?
Mobilnost mladih je ena od najučinkovitejših načinov za krepitev neodvisnosti, odgovornosti, možnosti za učenje in aktivnega državljanstva mladih. Ključno prispevak širitvi posameznikovih obzorij, spodbuja ustvarjalnost in razvija sposobnosti sodelovanja v večkulturni družbi.
Kako vam lahko pri tem pomaga
Mreža MOST?
Smisel Mreže Most je, da organizacijam v MOL nudi celovito podporo pri izvajanju mednarodnih mobilnosti mladih (usposabljanja, mentorstva, vodenje skozi postopke pridobitve znaka kakovosti itd.), natančneje pri:
- prostovoljskih projektih Evropske solidarnostne enote (v nadaljevanju ESE),
- mladinskih izmenjavah v okviru Erasmus+.
Zakaj je Mreži MOST to v interesu?
Z delovanjem Mreže Most želimo doseči večje udejstvovanje organizacij in institucij v MOL v projektih mednarodnih mobilnosti mladih z namenom spodbujanja mednarodnega sodelovanja in vključevanje v programe mladinskega dela na mednarodni ravni. V mreži imamo dolgoletne izkušnje v podpiranju mladih in organizacij, ki izvajajo mednarodne mobilnosti.
Partnerske organizacije
Zavod Voluntariat je organizacija za mednarodno prostovoljno delo. Že od naše ustanovitve l. 1991 smo vključeni v mednarodno mladinsko delo in podpiramo ostale organizacije pri vključitvi v mednarodne projekte in jim omogočamo gostovanje mednarodnih prostovoljskih taborov.
TiPovej! zavod za ustvarjalno družbo je izobraževalna organizacija, ki v šolah, nevladnih organizacijah in podjetjih izvaja delavnice in treninge, s katerimi udeležencem pomagamo poiskati lastno ustvarjalnost, jih učimo ustvarjalno razmišljati in s skupinskim delovanjem iskati nove rešitve. TiPovej! programi prispevajo k osebnostni rasti posameznega udeleženca ter k izboljšanju vzdušja in povezanosti v skupini. Pri svojem delu sledimo zakonitostim neformalnega učenja, s poudarkom na razvijanju posameznikovih potencialov, naš način dela pa spodbuja tri ključne kompetence: ustvarjalno razmišljanje, podjetnost in pogum ter učenje učenja. Izkušeni smo v izvajanju evropskih projektov, še posebej Erasmus plus ključnih aktivnosti. Smo nosilci platforme Ljubljana mesto učenja in ambasadorji orodja za beleženje (neformalno pridobljenega) znanja – digitalne učne značke (Digital Open Badges).
Zveza prijateljev mladine Slovenije je nevladna, prostovoljna, človekoljubna in neprofitna organizacija. Naš temeljni cilj je dvig kakovosti življenja otrok, mladostnikov in družin, zastopanje in uveljavljanje njihovih interesov in potreb ter zaščita njihovih pravic. Odzivamo se na aktualna družbena vprašanja in prispevamo k oblikovanju pozitivnih vrednot življenja, otrok, mladostnikov in družin. Naše delovanje temelji na razvijanju vrednot prostovoljnega dela in negovanju dobrih medčloveških odnosov. Z našimi socialnovarstvenimi in humanitarnimi programi zagotavljamo finančno, materialno in psihosocialno pomoč otrokom in družinam v stiski, z odličnimi izobraževalnimi in podpornimi programi zagotavljamo podporo tako staršem kot tudi pedagoškim delavcem in ostalim odraslim, ki so v neposrednem stiku z otroki. Otrokom in mladostnikom omogočamo kakovostno preživljanje prostega časa, letovanja in zimovanja, spodbujamo raziskovanje in umetniško ustvarjanje, participacijo otrok, s programi zagovorništva pa sodelujemo pri pripravi dokumentov in zakonskih aktov, kampanj in informiranju javnosti o aktualnih temah na področju otrok, mladostnikov in družine. Naše vrednote in naše vodilo so: kakovost življenja otrok in njihovih družin, tradicija, zaupanje, humanitarnost in solidarnost, transparentnost, prostovoljstvo, strokovnost, povezovanje in vključevanje, enakovrednost, spoštovanje.
Zavod OS, zavod za krepitev samostojnega življenja in enakih možnosti stremi k ustvarjanju bolj vključujoče družbe. S svojimi dejavnostmi prispevamo h kakovosti samostojnega življenja invalidov ter odpiramo prostor za mednarodne mobilnosti. Zavod deluje od leta 2021. Glavne dejavnosti organizacije so:
- zobraževanja za osebe vključene v osebno asistenco;
- izvajanje usposabljanj in svetovanja za organizacije, ki želijo svoje delovanje dopolniti z dejavnostmi mednarodnih mobilnosti za mlade;
- dejavnosti mladinskega dela;
- razvoj podporne mreže za mednarodne mobilnosti s poudarkom na vključevanju mladih z manj priložnostmi;
- spodbujanje povezovanja tematik invalidov in podnebnih sprememb.
Sodelavci organizacije imajo dolgoletne izkušnje z mladinskim delom, programi mobilnosti ter podporo aktivnemu vključevanju v družbo.
Zavod za izobraževanje in inkluzijo ODTIZ je nevladna in nepridobitna organizacija. Koncept zavoda je ustvariti stičišče priložnosti za aktivno oblikovanje življenja posameznika z invalidnostjo, ter njegov osebni, socialni in karierni razvoj. Lastna izkušnja neenakovrednega vključevanja v dejavnosti, s katerimi se ukvarja večina mladih, je povod za ustanovitev zavoda. Prizadevamo si biti organizacija, ki na enem mestu omogoča izobraževanje, izpopolnjevanje, usposabljanje, torej aktivno udejstvovanje na področju športa, umetnosti in kulture. Za nami so že skoraj tri leta delovanja. V tem času smo organizirali dve vikend plesni delavnici, tečaj ličenja ter mednarodno mladinsko izmenjavo na temo zdravega življenja, ki je gostila trideset mladih iz 5 različnih držav. Poleg tega smo bili partnerji pri desetih mednarodnih izmenjavah in seminarjih ter na ta način omogočili mladim z invalidnostjo, da potujejo in se neformalno izobražujejo. Prav tako pa smo kot soorganizatorji gostili festival inkluzivnega plesa MeetShareDance.
NAMEN PROJEKTA: mreža mednarodnih mobilnosti mladih, ki nudi podporo nevladnim organizacijam in javnim institucijam Mestna občina Ljubljana (MOL) pri izvajanju mednarodnih mobilnosti mladih v programih Evropske solidarnostne enote in Erasmus+ Mladina, fokusirano na izvedbo projektov mednarodnih mladinskih izmenjav in gostovanja/pošiljanja (mednarodnih) prostovoljcev.
CILJ PROJEKTA:
- Povečati število NVO in institucij v MOL, ki vključujejo mlade v mednarodne mobilnosti in preko njih povečati število mladih vključenih v mednarodne mobilnosti.
- Dosegati organizacijski razvoj in okrepitev članic ter učvrstitev mreže MOST.
- Opolnomočiti izvajalce, ki delajo v organizacijah in/ali v javnih zavodih MOL, s ciljem, da so samostojni izvajalci mednarodnih mobilnosti.
- S produkti in elementi kakovosti povečati vednost in širiti pristope mladinskega dela v druge sfere skupnosti / družbe.
CILJNE SKUPINE PROJEKTA:
- organizacije in javne institucije v Mestni občini Ljubljana, ki bi želele gostiti in pošiljati prostovoljce in izvajati različne programe mednarodnih mobilnosti (mladinske izmenjave itd.) ter sodelovati v mednarodnih projektih mobilnosti;
- mladi prostovoljci, ki jih zanima podpora izvedbe mladinskih izmenjav.
OBDOBJE PROJEKTA: 2024 – 2026 (36 mesecev)
PREDVIDENI REZULTAT(I) PROJEKTA:
- mlade izobraziti za mladinske vodje mladinskih izmenjav;
- vključenim mladim omogočiti vodenje skupine mladih novo pridruženih organizacij;
- novo pridruženim organizacijam nuditi dodatno podporo pri izvedbi mladinskih izmenjav;
- mladim nuditi vključitev v redni program partnerskih organizacij in se udeležiti mednarodnih aktivnosti, ki jih nudimo na Voluntariatu.
PARTNERSKE ORGANIZACIJE: Zavod Voluntariat, Zavod TiPovej, Zavod OS, Zveza prijateljev mladine Slovenije, Zavod Odtiz
(SO)FINANCIRANJE: MOL – Urad za mladino
VIŠINA (NE)POVRATNIH SREDSTEV: 25.275,00 EUR