Erasmus+

Si že slišal_a za klasični Erasmus program, ki študentom za nekaj mesecev  omogoča zamenjavo okolja in študij v tujini? V okviru programa Erasmus+ pa obstajajo tudi priložnosti za neformalno izobraževanje. Preveri, katere!

MLADINSKE IZMENJAVE

Mladinske izmenjave so ena izmed priložnosti, ki ti jih ponuja program Erasmus+.

KAJ JE MLADINSKA IZMENJAVA IN KAJ MI OMOGOČA?

Gre za mednarodno skupinsko aktivnost, kjer mladi iz različnih evropskih držav skupaj spoznavate in raziskujete določeno temo (npr. okolje, človekove pravice, duševno zdravje, digitalne veščine idr.). Med mladinsko izmenjavo izkusiš in sodeluješ pri vnaprej načrtovanem programu, kjer navadno ni klasičnih učilnic, temveč gre za kombinacijo delavnic, iger, vaj, razprav, iger vlog, debat, simulacij, aktivnosti na prostem, ipd. skupinskih aktivnosti. Obenem imaš možnost in priložnost spoznati tudi lokalno okolje, (pre)izkusiti tamkajšnjo kulinariko in kulturo v okviru krajših zabavnih izletov.

KOMU SO IZMENJAVE NAMENJENE?  mladim med 13. do vključno 30. letom starosti

TRAJANJE: med 5 in 21 dni

KAKO DO PROJEKTA MLADINSKE IZMENJAVE?

Eden izmed načinov je, da obstoječo priložnost, ki te pokliče iz vidika tematike in/ali lokacije, poiščeš na spletnih straneh mladinskih organizacij, ki jih spremljaš. Med drugim lahko spremljaš tudi naša družbena omrežja (IG, FB), kjer delimo tako lastne priložnosti za prostovoljno delo, kot tudi priložnosti, ki jih nudijo naši mednarodni partnerji.

Drugi način, ki ga spodbujamo je da na tematiko, ki te navdušuje, skupaj s skupino vrstnikov pripraviš svojo mladinsko izmenjavo in čarovnijo sestave (pre)izkusiš na lastni koži. Če se tvoja izbrana tematika sklada z vsaj eno izmed naših vrednot, smo te pripravljeni podpreti pri ideaciji, koordinaciji in izvedbi izmenjave. V kolikor si želiš ustvariti svojo izmenjavo in/ ali se preizkusiti v vlogi trenerja/facilitatorja trenerke/tasilitatorke nas kontaktiraj na info@zavod-voluntariat.si!

V mladinski izmenjavi lahko torej sodeluješ na več načinov in sicer kot:

  • udeleženec_ka (starost od 13 do vključno 30 let) – v tem primeru si del skupine mladih, ki potuje na izmenjavo, se uči in sodeluje v vseh aktivnostih;
  • mladinski_a vodja (pogoj starost 18+ let) – v tem primeru si udeleženec_ka z dodatno vlogo. Vodja skrbi za svojo skupino, poskrbi za komunikacijo z organizatorji, pomaga pri pripravi in zagotavlja, da proces poteka gladko (npr. nacionalno skupino podpre pri nakupu kart za pot, skrbi za povezanost nacionalne skupine, ipd.  Če si že bil_a na izmenjavi in si pripravljen_a prevzeti malenkost več odgovornosti, je to super izkušnja zate.;
  • del projektne ekipe – v tem primeru si v proces vključen_a že od samega začetka in s skupino vrstnikov (ob podpori mentorja) snuješ idejo za mladinsko izmenjavo in jo pripelješ do končne izvedbe.

*Stroški potovanja, namestitev, prehrane in programa so  (znotraj okvirjev upravičenega budžeta mladinske izmenjave) pokriti s strani Evropske unije.

USPOSABLJANJA, ŠTUDIJSKI OBISKI, SEMINARJI, DELAVNICE, MREŽENJE IN GRADNJA SKUPNOSTI

Dodatne priložnosti, ki jih ponuja program Erasmus+ so namenjene profesionalnemu razvoju (mladinskih delavcev) preko neformalnega in priložnostnega učenja.

KAJ SO UČNE MOBILNOSTI POSAMEZNIKOV IN KAJ JE NJIHOV NAMEN?

Gre za mednarodne učne aktivnosti, ki so namenjene izobraževanju in usposabljanju mladinskih delavcev – oseb, ki delate z mladimi, bodisi profesionalno ali prostovoljno. Namen tovrstnih aktivnosti je večanje kakovosti dela posameznikov in razvoj organizacij, ki delujejo znotraj mladinskega sektorja ter krepitev zmogljivosti za kakovostno mladinsko delo. Poleg tega je poudarek tudi na gradnji skupnosti mladinskih delavcev za podporo kakovostnih projektov in aktivnosti za mlade znotraj programov EU in širše.

Oblike tovrstnih aktivnosti, ki za podpirajo razvoj znanja in deljenje dobrih praks.:

  • študijski obisk;
  • usposabljanje na delovnem mestu;
  • izmenjave mladinskih delavcev;
  • medvrstniško učenje v organizacijah aktivnih na področju mladine;
  • mreženje in gradnja skupnosti med mladinskimi delavci;
  • usposabljanja;
  • seminarji in delavnice.

KOMU SO AKTIVNOSTI NAMENJENE? 

Posameznikom (18+), ki že delate z mladimi, bodisi profesionalno ali prostovoljno in/ali tistim, ki želite izboljšati in/ali pridobiti kompetence in nova znanja ter izmenjati izkušnje z mednarodnimi kolegi na tem področju. Ključna je motivacija za delo z mladimi, ne glede na obliko dela (spodaj nekaj primerov):

  • mladinski_ke delavci_ke
  • prostovoljci_ke v mladinskih organizacijah
  • vodje mladinskih projektov
  • osebe, ki delate z mladimi v šolah, nevladnih organizacijah, centrih za mlade in/ali drugih neformalnih okoljih.

TRAJANJE: med 2 in 60 dni

KAJ UČNE MOBILNOSTI POSAMEZNIKOM OMOGOČAJO?

Zgoraj omenjene aktivnosti ti omogočajo, da se razviješ kot strokovnjak_inja na področju mladinskega dela, pridobiš nova orodja in spoznaš pristope za delo z mladimi ter se povežeš z organizacijami ter mladinskimi delavci po vsej Evropi.

KAKO LAHKO SODELUJEM?

Če te zanima več o priložnostih, spremljaj naše komunikacijske kanale, ki jih najdeš na dnu strani, lahko pa jih tudi samostojno poiščeš na spletni strani Salto-Youth.

V primeru uspešne prijave na usposabljanje boš potreboval_a pošiljajočo organizacijo iz države bivanja. Če v pozivu ni navedeno drugače in želiš, da Voluntariat prevzame vlogo podporne organizacije nas kontaktiraj na programi@zavod-voluntariat.si in/ali info@zavod-voluntariat.si.

*Stroški potovanja, namestitev, prehrane in programa so  (znotraj okvirjev upravičenega budžeta mladinske izmenjave) pokriti s strani Evropske unije.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.