NAMEN PROJEKTA je zagotoviti:
- Prostovoljcem, ki potujejo na globalni jug (ang. global south) zagotoviti ustrezne vire, osredotočene na medkulturno učenje.
- Vodje taborov in lokalni partnerji (majhne lokalne nevladne organizacije ali občine) so zmožni podpreti prostovoljce iz različnih kultur in jih predstavijo lokalnim prebivalcem
CILJI PROJEKTA:
- Metodologija in brošura za prostovoljce, ki odhajajo v države globalnega juga (ang.globalni jug), sta aktualni, preizkušeni ter prevedeni v češki in slovenski jezik.
- Taborovodjem zagotoviti vire in gradiva za podporo prostovoljcem iz različnih kultur in medkulturno učenje ter s tem okrepiti to razsežnost delovnih taborov.
- Priročnik za voditelje (www.handbook.inexsda.cz) je posodobljen s pripravljenim gradivom.
- Zagotoviti da lokalne partnerske organizacije, ki gostijo delovne tabore, vedo, kako podpirati prostovoljce iz različnih kultur, in znajo to brez stereotipov sporočati lokalnim skupnostim.
- Delitev obstoječega gradiva o etičnem komuniciranju na družbenih omrežjih za prostovoljce in vodje delovnih taborov.
CILJNE SKUPINE PROJEKTA:
- Prostovoljci na globalnem jugu: večinoma stari med 18 in 30 let. Nekateri s preteklimi izkušnjamim s prostovoljnim delom, za večino pa je to prva prostovoljska izkušnja v tujini.
- Vodje mednarodnih taborov in drugih mednarodnih projektov v državah sodelujočih organizacij: pogosto so stari med 20 in 30 let in imajo že nekaj izkušenj z (mednarodnim) prostovoljstvom. Močno so pripravljeni delati na lastnem samorazvoju, zavedajo se, da je prostovoljstvo orodje za izboljšanje mehkih veščin, podporo lokalnim skupnostim, drugim mladim in je način aktivnega državljanstva. Skrbijo za potrebe prostovoljcev, njihov učni proces, prosti čas in izobraževalne dejavnosti, obvladovanje konfliktov, dobro počutje in delni stik z lokalnimi prebivalci.
OBDOBJE PROJEKTA: 01.02.2024 – 31.07.2025 (18 mesecev)
PREDVIDENI REZULTAT(I) PROJEKTA:
- Posodobljena metodologija in brošura za pripravo ter ocenjevanje prostovoljcev, ki gredo na GS, v češčini, slovenščini in angleščini.
- Podporno gradivo za voditelje in lokalne organizacije o tem, kako podpirati prostovoljce iz različnih kultur in izboljšati medkulturnega učenja v češčini, slovenščini in angleščini.
- Priročnik, kako etično komunicirati o mednarodni prostovoljski izkušnji na družbenih omrežjih v češčini, slovenščini in angleščini.
- Izvedenih 8 predaj o družbenih medijih, ki so jih prostovoljci opravili med svojimi projekti.
PARTNERSKE ORGANIZACIJE: INEX – Association for Voluntary Activities (INEX-SDA), Češka; Zavod za mednarodno prostovoljno delo Voluntariat, Slovenia
(SO)FINANCIRANJE: Evropska Unija (Erasus+ program)
VIŠINA (NE)POVRATNIH SREDSTEV: 60.000,00 EUR